Ana içeriğe atla

Mezunların Dilinden

Mezunların Dilinden Dış Ticaret Bölümü Sayfasına Ulaşmak İçin Lütfen Linki Tıklayınız….

MEZUNLARININ DİLİNDEN DIŞ TİCARET PROGRAMI

 

 

 

 

*Öğrencilerimizin Görüşleri 1996- 2010 Dönemini Kapsayan Dış Ticaret Programı Mezun Envanteri’nden Derlenmiştir*
 

Dış ticaret bölümü Türkiye ve dünya işgücü piyasasında en çok elemana ihtiyaç duyulan programlardan bir tanesidir.

Erol Kökçü – 1999 Mezunu

Akyazı myo dış ticaret bölümü mezunu olmaktan iş hayatımda önemli kazanımlar elde ettim, etmeye de devam ediyorum. Emeği geçen hocalarıma teşekkür ederim.

Erdinç Bostan – 2000 Mezunu

Olunabilecek en doğru yerde ve zamanda 3 yılımı geçirdim ve her arkama dönüp baktığımda,  bu okulun hayatımın dönüm noktası olduğuna bir kere daha inanıyorum.

Eylem Eti - 2000 Mezunu

Şimdi okuyan arkadaşlarım iki yıllık bir okul kazanmış oldukları için üzülmesinler. Hatta şunu diyebilirim ki 4 yıllık fakültelerin bazı bölümlerinden kat kat iyi bir bölümde, çok iyi öğretim görevlileriyle eğitim almaktan mutluluk duymalılar.

Cenk Pilavcı – 2001  Mezunu

Hocalarım öğretmeyi çok iyi biliyorlar bu anlamda, bölüm öğrencileri çok şanslılar. Ancak bana öğrenmeyi de öğrettiler. Öğretmeyi bilen insanların elindeyseniz başarılı olabilirsiniz, ama öğrenmeyi biliyorsanız başarısız olmanız olanaksızdır.

Melek Batal Narinç- 2001 Mezunu

Akyazı m.y.o.’nun çok verimli bir eğitim verdiğini, derslerdeki uygulamaların iş hayatına çok katkısı olduğunu düşünüyorum. Öğrencilerin mezun oldukları gün iş hayatında başlangıç için yeterli birikime sahip olduklarını fark ettim. Yabancı dil derslerinin arttırılması gerektiğini düşünüyorum. Öğrencilerin verilen ödevleri iş hayatında önlerine çıkacağını düşünerek yapmaları gerektiğini bilmelerini ve bu bilinçle eğitimlerine dört elle sarılmalarını isterim.   

Melike Yontan (Balçık) - 2002 Mezunu

Değerli hocalarımıza  çok şeyler borçluyuz. Onların sayesinde bilgi açlığının ne olduğunu anlamıştık. Belki bu yazdıklarım çok klişe olarak algılanabilir ama inanıyorum ki iş hayatına atıldıktan sonra bu kelimelerin ne kadar yerinde olduğunu herkes görecektir.

Nevin Baykal- 2002 Mezunu

Öncelikle okuduğum üniversite ve bölümle gurur duyuyorum. Çok doğru bir bölüm okuduğum kanısındayım. Bunu iş yaşantısına girince bir kez daha anladım. Aldığımız eğitimin temelinin ne kadar sağlam olduğunu ve siz hocalarımızın ne kadar doğru yöntemlerle bizleri işlemeye çalıştığınızı bugün daha net fark ediyorum.

Nilüfer Durmuş - 2002 Mezunu

Sakaryalı olmak ayrıcalıktır.  Fakat Akyazı dış ticaretli olmak daha ayrıcalıktır J

Tarık Duman - 2002 Mezunu

Tek kelimeyle ‘süper’  J

Murat Eğin - 2003 Mezunu

Küreselleşen dünyada insanların veya ülkelerin kaliteli mal ve hizmet taleplerini karşılamak için her zaman nitelikli insan gücüne ihtiyaç duyulacağı için dış ticaret her zaman dünyanın gündeminde olacaktır.

Tufan Tuncer- 2003 Mezunu

Okul günlerindeyken şikayetçiydim. Ama şu an o günleri çok arıyorum… Okulumuz güzeldi !!!

Zehra Doğan-2003 Mezunu

Okulumuzda öğrenim görmekte olan bütün öğrenciler kendilerini geliştirebilecekleri ne varsa yapmalı; çünkü küçük görülen her şey bile işe yaramakta ve kendilerine fayda olarak dönmektedir.

Erkan Eser - 2004 Mezunu

Yazacak o kadar fazla şey var ki aslında … öncelikle şu anda dış ticaret programında öğrenciliğine devam etmekte olan kardeşlerime çok imrendiğimi belirtmek istiyorum. Eğer okuduğunuz bölümle ilgili bir meslek seçme şansınız olursa, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Okulda öğrenilen her şeyin iş hayatında kullanılıyor olması hepimiz için çok büyük bir avantaj. Çünkü iş hayatına atıldığınızda nasıl insanlarla karşılaşacağınızı yaşayarak görün , ben anlatmayayım. J uzun lafın kısası bulunduğunuz yerin ve size öğretmenlik yapan şahısların değerini bilin . Ve onları kullanabileceğiniz kadar verimli kullanın…

Gökşen Ayşe Sezgin Cesur - 2004 Mezunu

Değerli öğrenci arkadaşlarım; size kısa ve öz bir şey iletmek istiyorum. Şu anda sizlerin yerinde olsam ya da öyle bir fırsat bana tekrar verilse; elime bir defter ve bir kalem alır, hocalarımın arkasından koşar, ağızlarından çıkacak her kelimeyi not alırdım. Şu anda hangi bölümde kimlerden neler öğrendiğinizin bilincinde olmanızı ve son olarak içinizden çıkmış bir arkadaşınız olarak sizlerin dış ticaret piyasasında ne kadar kalifiye eleman olduğunuzu belirtmek isterim

Mustafa Mesut Sumak - 2004 Mezunu

Elbette yabancı dil öğrenin, okul sonrasını beklemeyin. Fırsatları kendiniz oluşturmaya çaba gösterin… öğrencilinde güzel yanları var ama rüyalar da biter hayat duvarıyla çarpışacağınız zaman gelecek.kendinizi hazır hissedecek kadar hazırlayın…

Oğuz Kılınç - 2004 Mezunu

Gelecekte sektörlerinde önde gelen firmaların dış ticaret departmanlarının yöneticilerine bakıldığında bu kişilerin önemli bir kısmını Sakarya Üniversitesi Akyazı Meslek Yüksekokulunda eğitim almış kişiler oluşturacaktır.

Ömer Yahşi - 2004 Mezunu

Her şeyden önce bu programı okumuş olmakla ne kadar akıllıca bir iş yaptığımı  şimdi daha iyi anlıyorum. Geleceğin ticaret öngörüsüne baktığınızda biz dış ticaret mezunlarına aslında çok büyük görevler düştüğünü görmemek imkansız. Rekabetin kıyasıya yaşandığı ve sınırların neredeyse tamamıyla kalktığı uluslar arası pazarlarda geleceğin birkaç mesleğinden bir tanesinin bizim mesleğimiz olduğunu samimiyetle  söyleyebilirim. İster mikro planda ister makro platformda olsun dış ticaretin değeri enikonu iyice anlaşılmaya devam etmektedir. Bundan sonrasını yaşayıp hep beraber göreceğiz. Bize düşen görev bu proseste kendimize çok iyi bir yer edinmektir. Sadece okuldaki bilgilerle “ben bu işi yaparım” diyorsanız, baştan kaybettiniz demektir. Yani maça 1-0 mağlup başladınız ve deplasmandasınız. Bilgilerinizi sürekli güncelleyin ve sadece okuyarak değil yaparak, yaşayarak öğrenin.  Hepinize başarılar…..

Ömer Faruk Sezgin - 2004 Mezunu

Öğrenci arkadaşlar, seçtikleri bölümün çok iyi ve geleceği olan bir meslek olduklarını biz mezunların şu anki çalışma konumundan bir kez daha tescilleyebilirler.

Özlem Toprak - 2004 Mezunu

Kıymetini geç anladığım standartların üstünde kaliteli bir eğitim aldığımı düşünüyorum. Üzerimizde emeği olan herkese teşekkürü bir borç bilirim…

Sevde Coştur - 2004 Mezunu

Akyazı Meslek Yüksekokulu, dış ticaret  yapmak için en önemli basamaktır. Her ne kadar derslerimde başarısız olsam da her türlü dış ticaret işlemini çok kolaylıkla uygulayabiliyorum. Derslerimizde ki başarı veya başarısızlıklar  bizi  kandırmasın, .ticaret insanın ruhundadır. Buradan az da olsa bir şeyler kapabilmek hepimiz için büyük şans!!!!Bu küçük şanslar bile milyonlarca dolar edebiliyorJ

Arda Bekiroğlu - 2005 Mezunu

Ben eğer şu an kendimden emin olarak hayata atıldıysam,ayaklarımın üzerinde durabiliyorsam,çevremin benimle gurur duyduklarını biliyorsam bu okulumun ve bölümümün bana hayatta verebileceği en faydalı şey.

Öğretmenlerimin verdikleri emeğe sonsuz saygım var.

İş olanağı çok fazla ve geleceği çok açık bir mesleğe ait eğitim verilen bu bölümümüz  tüm emekleri hak ediyor.

Kezban Uzun - 2005 Mezunu

Bence myo’lu olmak ve özellikle de dış ticaret bölümünden mezun olmak çok büyük bir ayrıcalıktır. Bunun nedeni ise hocalarımızın kendilerini kanıtlamış olmaları ve bize karşı göstermiş oldukları büyük özverilerdir.

Mehmet Kamil Güneş - 2005 Mezunu

Vallahi bu program için tek bir şey söyleyebilirim. Eğitim kalitesi bence diğer üniversitelerin aynı bölümleri ile kıyaslanamayacak kadar yüksektir. Bu benim yaşadığım tecrübedir. Laf olsun da eğitimcilerin yüzü gülsün diye söylemiyorum. Gerçek bir şey. Aldığımız eğitim fakülte kalitesindedir. Keşke daha fazla istifade edebilseydim. Öğretim görevlilerinin başarılarının devamını dilerim

Mehmet Duman - 2005 Mezunu

Birçok yerde dış ticaret eğitimi veriliyor. Fakat bu kadar kaliteli bir eğitim veren bir okul daha yoktur. Ben böyle bir yerde okuduğum için çok şanslıyım diye düşünüyorum. Bir daha okula gitmeye kalksam yine Akyazı’ya gelirim.

Mustafa Efendioğlu - 2005 Mezunu

Dış ticaret insanlık var olduğu sürece canlı kalacak bir sektördür. Hocalarımızın da dediği gibi bu sektöre işi bilen, tam donanımlı elemanlar gerekmektedir. Ve inanın hocalarımız bu donanımı bizlere en üst seviyede yüklemekteler. Bunun farkına en iyi iş hayatına atıldığımız zaman varıyoruz ne kadar çok şey bildiğimiz ortaya çıkıyor. Dış ticaret Mezunu olduğum için, sahip olduğum donanımlar için bir çok kişiden övgüler aldım iş hayatımda, bunun kadar gurur verici bir olay olamaz insana. Hem kendi emeklerimin karşılığını aldığım için hem de hocalarımızın emeklerini boşa çıkarmadığım için çok mutluyum.

Mustafa Erol - 2005 Mezunu

Bu bölüm bence bilinen diğer iki yıllık bölümler gibi kolay bir bölüm değil.Burada okumak isteyen arkadaşların öncelikle öğrenmeyi ve araştırmayı çok sevmeleri gerekir. Ben çok sevdiğim için zorlanmadım. AMYO dış ticaret bölümü hiçbir bölüme ve hiçbir üniversiteye değişmeyeceğim kadar kaliteli eğitim veren, hiçbir okulda bulamayacağınız kadar sevgili ve ilgili hocaları olan bir bölümdür. Dış ticaret mesleğini bana sevdiren ve hayatımın amacı haline getiren hocalarıma sonsuz teşekkürler...

Müzeyyen Eşiyok -- 2005 Mezunu

Diğer birimlerle karşılaştırma yapacak olursak, AMYO farkı ve kalitesi ön plana çıkmaktadır. Çünkü hayaller üzerine kurulan ve ilklerin yaşandığı bir bölümü bitirdik

Volkan Topçu - 2006 Mezunu

Bu programdan ve tüm hocalardan çok memnunum. Gerçekten çok önemli ve değerli bilgileri aldığıma inanıyorum

Seda Koca- 2006 Mezunu

Akyazı Myo’yu tercih etmek hayatımda verdiğim en doğru karardı. Aldığım eğitim, edindiğim dostluklar, ömrüm boyunca sevgi saygı duyacağım hocalarım, biriktirdiğim anılar…Hakikaten bu satırları yazarken bile yutkunmakta zorlanıyorum. Hep söyledim, hep söyleyeceğim: Bizler şanslı azınlığız…

Hatice Özkurt – 2007 Mezunu 

Hedefiniz dış ticaret ve sektörde en iyilerden olmaksa olabileceğiniz en doğru yerdesiniz. Sektöre girdiğinizde en iyi okulda okuduğunuzu ve ne kadar kaliteli bir eğitim aldığınızı yöneticinize bakarak anlayabilirsiniz (tabi yöneticiniz Akyazı mezunu değilse :) ) Başarı, kariyer, uzmanlık başka şekilde kazanılabilir ama hayatınızda bir idol istiyorsanız doğru yerdesiniz. Akyazı'ya gelin ve benim idol'lerimle tanışın. Başarı ve mükemmel birey  işte size çifte başarı…Sevgili hocalarım sizleri çok seviyorum. İyi ki hala hayatımdasınız, iyi ki hala hayatınızdayım.

Tuğba Kayacı – 2007 Mezunu  

Akyazı Meslek Yüksekokulu’nun bana kattıklarını bir kaç cümle ile özetlemek mümkün değil. Sadece alanında en kaliteli eğitimi değil, hayat, ahlak ve dürüst yaşamak uğruna daha önce almadığımız her eğitimi bizlere verebilmiştir. Hayatımızda ilk kez karşılaştığımız konuştuğu gibi yaşayan hocalarımızın ışığında mezun ve mezun olacak arkadaşlarımızın okul sonrasında her alanda karşılaşacakları verileri topladıkları bir hayat merkezidir. Keşke daha fazla faydalanabilseydim.

Mikail Aydoğan – 2007 Mezunu 

Elimde kpss tercih kılavuzuyla girdiğim bu okuldan büyük hayallerle çıktığımı belirtmem gerektiğini düşünüyorum .. İşimizi çok iyi öğrendik. Bununla kalmadı vefayı ,dostluğu , hayata nasıl bakmamız gerektiğini de öğretti hocalarımız.  İmkanım olsa hocalarımın yanında kalabilmek için tekrar tekrar tekrar bu bölümde okumak isterdim...

Elif Ortaşengün – 2008 Mezunu 

Çok iyi öğretmeyi bilen çok değerli hocaların ellerinde yetiştim. Şimdi sahip olduğum kaliteli Dış Ticaret eğitiminden dolayı, kendimden emin bir şekilde bu meslekte yoluma devam ediyorum. Akyazı M.Y.O Dış Ticaret bölümünü okuyan ve okuyacak olan arkadaşların, bir çok 4 yıllık fakültelerde bile  alamayacakları eğitimi bu bölümü okuyarak alabileceklerinden hiç şüpheleri olmasın.Bu eğitimin üstüne birde çok önemli olan İngilizceyi de ekleyerek mezun olduğunuz zaman her kapı size açık demektir.

Fatih Doğan – 2009 Mezunu  

Akyazı MYO Dış Ticaret Programı öğrencisi olmak bir ayrıcalıktır ve bunu eğitime başladığınız ilk günden itibaren hissediyorsunuz. Akyazı MYO Dış Ticaret Programı öğrencileri programa ilişkin kaliteli eğitimin yanı sıra kaliteli ve güncel birer birey olarak okuldan mezun olmaktadır. Hocalarımızdan hayata dair öğrendiklerimiz yaşamımızın her anında içinde bulunduğumuz toplulukta bizleri farklı kılmıştır. Akyazı MYO Dış Ticaret Programı Öğretim Elemanları ve Öğrencilerinin, birçoğu geleneksel hâle gelmiş yoğun sosyal etkinlik takvimi okulda geçirilen keyifli ve eğitici zamanın süresini arttırırken, öğrencilere hayatlarında sosyalleşmeleri bilincini empoze etmektedir. Tüm Hocalarımıza minnettarız.

Ersin Turan – 2009 Mezunu 

Okul hayatınız boyunca hayatımda en doğru secimi yaptım diyebileceğiniz, sizin geleceğinize çok büyük etken olacak bir okul… Türkiye’de çok az bulunan gerçek eğitimi alacağınıza emin olun.

Kerim Yıldız – 2009 Mezunu  

Her bilgiyi güncel haliyle edindiğim ve dış ticarete hayranlığımla mezun olduğum okulumuzun değerini mezun olduğumda fazlasıyla anladım ve bir o kadar da faydasını gördüm. Özellikle hocalarıma teşekkürlerimi sunuyorum. İyi ki dış ticaret gibi bir bölümü Akyazı MYO’da okudum ve iş hayatı için en doğru olan şeyi yapmış oldum.

Yasin Kayhan – 2010 Mezunu